Wednesday, April 30, 2014

Tri-Meet at Riverton

The Cavemen had their last tri-meet of the season today at Riverton High School.
Full Results

Monday, April 28, 2014

This Wednesday

The track meet this Wednesday will be at Riverton HS at 4:00 PM, not at AFHS. Athletes must ride up on the bus at 3:00 PM, but can go home with parents after their cooldown and if they tell a coach.

Sunday, April 27, 2014

Tiger Trials Invitational

Yesterday, the Cavemen participated in the Tiger Trials Invitational at Orem High School. The boys finished second  out of 23 scoring teams with 68.5 points, while the girls placed 11th out of 21 scoring teams with 20 points. We were missing quite a few athletes because of Prom.

Cavemen qualifying for the State Championships:

Cavemen scoring points:
1.McKay Johns, 3200m Run, 9:44.63
1.Erik Lund, 300m Hurdles, 42.19
2.Zach Allred, 400m Dash, 51.63,PR
2.Medley Relay (Ashton,Jordan,Zach,Tyler), 3:44.80
3.Makayla Stepp, 1600m Run, 5:16.99
3.Tyler Bell, 1600m Run, 4:30.44, PR
3.TJ Larsen, Javelin, 139-03, PR
4.Daniel Bentley, 1600m Run, 4:30.75,PR
4.Zac Jacklin, 3200m Run, 9:58.45
5.Jordan Daw, 200m Dash, 24.05
5.TJ Larsen, Long Jump, 19-4.5
6.Sophie Baird, 1600m Run, 5:24.34
6.Lexie Green, 3200m Run, 12:26.99
7.Diane Leach, 1600m Run, 5:26.21, PR
7.Anna Gunther, 3200m Run, 12:40.38, PR
7.Jessie Eakins, 100m Hurdles, 17.34
7.Autumn Kelsch, Long Jump, 14-10
7.Brandan Glazier, 110m Run, 16.64
8.Brennan Bender, High Jump, 5-9

Also participating:
9.Jacob Chase, 800m Run, 2:04.40
10.Brittany Palmer, 300m Hurdles, 51.18
11.Hagen Harmer, 3200m Run, 10:19.58
12.Jessie Eakins, 300m Hurdles, 51.97
12.Nikki Smith, 400m Dash, 1:04.06
12.Nathan Tracy, 3200m Run, 10:26.71
12.Erik Lund, 110m Hurdles, 17.58
13.Jay Riggs, 100m Dash, 11.64
13.Jordan Daw, Long Jump, 18-3.75
14.Bonnie Schellenberg, 800m Run, 2:38.23
14.Sammy Hollingsworth, 1600m Run, 5:32.03
14.Joe Simmons, 1600m Run, 4:44.73
16.Jordan Daw, 100m Dash, 11.69, PR
17.Daniel Bentley, 800m Run, 2:10.15
17.Stormy Watson, 3200m Run, 13:48.81
19.Katie Bradshaw, 800m Run, 2:40.72
19.Katie Cornell, 1600m Run, 5:37.81
20.Ashton McDonald, 100m Dash, 11.84,PR
23.Autumn Kelsch, 100m Dash, 13.83
24.Connor Hoopes, 800m Run, 2:11.65
26.Kylee Hoffman, 200m Dash, 31.31, PR
27.Tony Jeffs, 3200m Run, 11:12.75
35.Parker Rasmussen, 1600m Run, 5:06.80
42.Ally Westphal, 100m Dash, 14.77,PR
46.Joe Simmons, 800m Run, 2:18.47

Wednesday, April 23, 2014

Westlake at AFHS Dual Meet

Today Westlake sent a squad over to AFHS for a dual meet. Full Results.

Saturday, April 19, 2014

Utah County Invite

Friday and Saturday saw the Cavemen at Lehi High School for the Utah County Invitational. The boys ended up winning the 2nd place trophy, while the girls finished in 4th place.

Qualifying for the State Championships:
2.Girls Medley Relay(Molly,Autumn,Nikki,Maddie), 4:22.23 (6th All-Time at AFHS)
3.Erik Lund, 300m Hurdles, 40.78 (3rd All-Time at AFHS)

Scoring points for the Cavemen:
1.Connor McMillan, 1600m Run, 4:23.79
1.Makayla Stepp, 3200m Run, 11:10.69 (2nd All-Time at AFHS)
1.Ariel Jolley, Pole Vault, 9'6"
1.Jonah Trinnaman, 100m Dash, 10.90
2.Jessie Eakins, 100m Hurdles, 16.78
2.Zac Jacklin, 3200m Run, 9:38.49
3.Sophie Baird, 1600m Run, 5:17.92
3.Daniel Bentley, 1600m Run, 4:31.50
3.Riley Smith, Shot Put, 46-08
3.Sammy Hollingsworth, 3200m Run, 11:35.20
3.Zach Allred, 400m Dash, 52.01
3.McKay Johns, 3200m Run, 9:43.39
3.Brandan Glazier, 110m Hurdles, 16.56
3.Boys 4X100m Relay(Zach,Jay,Jordan,Jonah), 43.52
3.Boys Medley Relay(Ashton,Jordan,Zach,Jacob), 3:42.84
3.Riley Smith, Discus, 136-4 (7th All-Time at AFHS)
4.McKay Johns, 1600m Run, 4:31.85
4.Maddie Bench, 3200m Run, 11:35.71
4.Autumn Kelsch, Long Jump, 16'1"
4.Erik Lund, 110m Hurdles, 16.61
5.Brittany Palmer, 300m Hurdles, 49.51
5.Daniel Bentley, 3200m Run, 9:46.39
5.Brandan Glazier, 300m Hurdles, 41.84
6.Nikki Smith, 400m Dash, 1:01.36
7.Jacob Chase, 1600m Run, 4:34.20
7.Jonah Trinnaman, 200m Dash, 22.90
8.Katie Cornell, 1600m Run, 5:25.54
8.Girls 4X100m Relay(Molly,Tasha,Autumn,Jessie), 52.91

Friday's Preliminary QualifyingTimes:
Nikki Smith, 400m Dash,1:02.14
Jessie Eakins, 100m Hurdles, 16.58
Brittany Palmer, 300m Hurdles, 51.64
Jonah Trinnaman, 100m Dash, 10.76(+1.6) UCI Record, 3rd All-Time at AFHS
Jay Riggs, 100m Dash, 11.16w
Jonah Trinnaman, 200m Dash, 22.50w
Zach Allred, 400m Dash, 52.88
Brandan Glazier, 110m Hurdles, 16.44w
Erik Lund, 110m Hurdles,16.47w
Erik Lund, 300m Hurdles, 42.18
Brandan Glazier, 300m Hurdles, 43.25

Also competing for the Cavemen:
9.Brennan Bender, High Jump, 5-7
10.Jay Riggs, 100m Dash, 11.65
12.Tyler Bell, 800m Run, 2:02.54
13.Jessie Eakins, 300m Hurdles, 52.21
14.TJ Larsen, Javelin, 134-11
15.Diane Leach, 1600m Run, 5:36.55
16.Ariel Jolley, Discus, 76-02
17.Kelsey Roberts, 100m Hurdles, 18.31w
17.TJ Larsen, Long Jump, 18-8.25
17.Jacob Anderson, Discus, 104-2
18.Tasha Grossgebauer, 300m Hurdles, 53.30
18.Jay Riggs, 200m Dash, 23.74w
18.Hagen Harmer, 3200m Run, 10:04.69
19.Bonnie Schellenberg, 800m Run, 2:34.34
20.Nathan Tracy, 800m Run, 2:06.26
21.Ashton McDonald, 200m Dash, 23.74
22.Jordan Daw, 200m Dash, 24.03
24.Autumn Kelsch, 100m Dash, 13.43w
24.Connor Hoopes, 800m Run, 2:07.76
24.Jacob Anderson, Javelin, 96-11
25.Kelsey Roberts, 300m Hurdles, 54.54
28.Alyssa Ireland, 200m Dash, 28.99w
30.Amber Bardin, 400m Dash, 1:08.62
30.Ashton McDonald, 100m Dash, 11.74w
31.Jordan Daw, 100m Dash, 11.75
34.Brittany Palmer, 100m Hurdles, 19.98w
34.Malorie Finch, 800m Run, 2:44.44
35.Stormy Watson, 800m Run, 2:45.24
38.Alyssa Ireland, 100m Dash, 13.99w
39.Brendan Fullmer, 400m Dash, 1:00.18
40, Ally Westphal, 200m Dash, 32.06w
43.Kylee Hoffman, 100m Dash, 14.32w
43.Addison Hildebrandt, 400m Dash, 1:02.42

Wednesday, April 16, 2014

Sunday, April 13, 2014

UHSTCA Results

We didn't have a very large squad attend, but those who went performed well.

Cavemen Qualifying for State:
4.Autumn Kelsch, Long Jump, 16-4.5 (+1.6)

Cavemen Scoring points:
1.Boys 4X800m Relay, Jacob Chase, McKay Johns, Nathan Tracy, Connor McMillan - 8:17.63
1.Zac Jacklin, 3200m Run, 9:48.18
3.Connor McMillan, 800m Run, 2:06.62
4.Jacob Chase, 800m Run, 2:07.12
5.Diane Leach, 3200m Run, 11:59.45
5.McKay Johns, 1600m Run, 4:30.85
6.Daniel Bentley, 1600m Run, 4:30.93
8.Brittany Palmer, 300m Hurdles, 50.41
8.Joe Simmons, 3200m Run, 10:10.56

Other Cavemen who participated:
10.Hagen Harmer, 3200m Run, 10:20.45
11.Nathan Tracy, 3200m Run, 10:22.32
11.Tyler Bell, 800m Run, 2:08.68
12.Brandan Glazier, 300m Hurdles, 43.20
14.Brandan Glazier, 110m Hurdles, 16.74
15.Lexie Green, 1600m Run, 5:37.37
22.Autumn Kelsch, 100m Dash, 13.62
36.Brittany Palmer, 100m Hurdles, 19.96


Friday, April 11, 2014

UHSTCA INVITATIONAL

Tomorrow, the Cavemen (or at least those in town for Spring Break) are attending the UHSTCA Invitational at Copper Hills High School - 5445 New Bingham Hwy, West Jordan, UT 84081

The bus will leave AFHS at 7:00 AM. Athletes may drive home with their parents after their events and cooldown, make sure to tell a coach.
 List of varsity athletes registered for the meet:
100 Meter Hurdles Varsity (G)
 First NameLast NameGenderYearMark
1BrittanyPalmerFJr20.60, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
100 meter Varsity (G)
1AutumnKelschFSo13.64, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
110 Meter Hurdles Varsity (B)
1BrandanGlazierMSr16.80, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
2ErikLundMSr16.54, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
1600 meter Varsity (G)
1LexieGreenFJr5:37.00
1600 meter Varsity (B)
1DanielBentleyMJr4:38.98, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
2ConnorHoopesMJr4:46.41
3McKayJohnsMFr4:26.70, 2014 UVU High School Invitational - Orem, UT - 3/29/14
4ParkerRasmussenMJr5:01.62, 2014 UVU High School Invitational - Orem, UT - 3/29/14
200 meter Varsity (G)
1AutumnKelschFSo28.69, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
300 Meter Hurdles Varsity (G)
1BrittanyPalmerFJr56.04, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
300 Meter Hurdles Varsity (B)
1BrandanGlazierMSr43.92, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
2ErikLundMSr41.61, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
3200 meter Varsity (G)
1DianeLeachFSr11:45.80, 2014 UVU High School Invitational - Orem, UT - 3/29/14
3200 meter Varsity (B)
1HagenHarmerMSo10:09.32, 2014 UVU High School Invitational - Orem, UT - 3/29/14
2ZacJacklinMJr9:38.31, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
3JoeSimmonsMSo10:32.96, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
4NathanTracyMJr10:08.00
800 meter Varsity (B)
1TylerBellMSr2:08.46, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
2JacobChaseMJr2:01.40
3ConnorMcMillanMSr2:00.21
Discus Varsity (B)
1JacobAndersonMJr109-10.75
2ColinSmithMSr95-4
3RileySmithMSr128-00.00, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
Javelin Varsity (B)
1JacobAndersonMJr137-07, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
2TjLarsenMJr134-03, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
Long Jump Varsity (G)
1AutumnKelschFSo15-09.50, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
Long Jump Varsity (B)
1TjLarsenMJr20-07.00, 2014 American Fork-Lehi-Riverton Tri-Meet - Riverton, UT - 3/26/14
Pole Vault Varsity (G)
1ArielJolleyFSr10-00.00, 2014 UVU High School Invitational - Orem, UT - 3/29/14
Shot Put Varsity (B)
1RileySmithMSr48-05.00, 2014 Alpha Invitational - Orem, UT - 4/04/14
4x800 Varsity (B)
American Fork HS A8:08.0,
 1JacobChaseMJr 
 2McKayJohnsMFr 
 3NathanTracyMJr 
 4ConnorMcMillanMSr 

Saturday, April 5, 2014

Alpha Invitational Day 2

The boys placed 3rd out of 17 scoring teams with 70 points. The girls placed 6th out of 19 scoring teams with 37.5 points


State Qualifiers:
1.Sophie Baird, 800m Run, 2:20.46 (4th All-Time at AFHS)
2.Connor McMillan, 1600m Run, 4:20.52 (5th All-Time at AFHS)
3.Riley Smith, Shot Put, 48-5 (3rd All-Time at AFHS)
5.Sammy Hollingsworth, 3200m Run, 11:33.83(10th All-Time at AFHS)




Earning Points for the Cavemen:
1.Jonah Trinnaman, 100m Dash, 10.84
2.Jonah Trinnaman, 200m Dash, 22.07
2.4X100m Relay, 43.68
2.Makayla Stepp, 3200m Run, 11:13.96
3.Brendan Bender, High Jump, 6-0
3.Autumn Kelsch, Long Jump, 15-9.5
6.Eril Lund, 300m Hurdles, 41.61(8th All-Time at AFHS)
T-7.Jessie Eakins, 300m Hurdles, 51.26
8.Erik Lund, 110m Hurdles, 17.06






Also Competing for the Cavemen:
11.Katie Cornell, 800m Run, 2:31.62
11.Diane Leach, 3200m Run, 12:03.78
11.Jacob Chase, 1600m Run, 4:32.62
12.Ariel Jolley, Discus, 73-8.75
13.Tyler Bell, 1600m Run, 4:33.52
15.Jacob Anderson, Javelin, 127-1
16.Nathan Tracy, 1600m Run, 4:34.97
17.Katie Bradshaw, 800 Run, 2:34.67
18.Connor Hoopes, 800m Run, 2:07.38
22.Amber Bardin, 800m Run, 2:37.36
28.Joe Simmons, 1600m Run, 4:44.72
34.Kendra Heath, 3200m Run, 13:03.77
35.Stormy Watson, 3200m Run, 13:04.77
38.Hagen Harmer, 800m Run, 2:12.14
42.Malorie Finch, 80m Run, 2:44.27
56.Parker Rasmussen, 800m Run, 2:18.56

Thursday, April 3, 2014

Alpha Invitational

The Cavemen are at Timpanogos HS today and tomorrow competing at the Alpha Invitational.
Results Link .

State Qualifiers:
1st-Connor McMillan,  3200m Run, 9:20.45 (4th All-Time at AFHS)




Qualifying for today's Finals:
Jessie Eakins, 300m Hurdles, 51.09
Jonah Trinnaman, 100m Dash, 10.83
Jonah Trinnaman, 200m Dash, 22.04 (6th All-Time at AFHS)
Erik Lund, 110m Hurdles, 16.54
Erik Lund, 300m Hurdles, 42.52



Earning points for the Cavemen:
1.Ariel Jolley, Pole Vault, 9-6
4.Riley Smith, Discus, 128-0
5.Maddie Bench, 1600m Run, 5:13.45
6.Zac Jacklin, 3200m Run, 9:38.31
7.McKay Johns, 3200m Run, 9:38.31



Also participating for the Cavemen:
9.Jacob Anderson, Discus, 109-10.75
10.Zach Allred, 400m Dash, 53.24
12.Brandan Glazier, 110m Hurdles, 16.80
14.Daniel Bentley, 3200m Run, 9:50.79
14.Jay Riggs, 100m Dash, 11.63
15.Brandan Glazier, 300m Hurdles, 43.92
15.Kelsey Roberts, 300m Hurdles, 52.89
15.Ashton McDonald, 200m Dash, 23.58
16.TJ Larsen, Long Jump, 19-1.75
17.Molly Boughton, 100m Dash, 13.28
18.Molly Boughton, 200m Dash, 27.50
18.Katie Cornell, 1600m Run, 5:27.52
22.Jordan Daw, Long Jump, 18-9
23.Jay Riggs, 200m Dash, 23.74
28.Autumn Kelsch, 100m Dash, 13.64
29.Autumn Kelsch, 200m Dash, 28.59
31.Jordan Daw, 200m Dash, 24.31
34.Casey Clinger, 3200m Run, 10:26.29
36.Ashton McDonald, 100m Dash, 11.98
37.Jordan Daw, 100m Dash, 12.00
44.Alyssa Irelan, 200m Dash, 29.37
47.Jessie Eakins, 100m Hurdles, 25.90
50.Lexie Green, 1600m Run, 5:58.12
53.Alyssa Ireland, 100m Dash, 14.31
56.Brendan Fullmer, 400m Dash, 59.16
58.Kylee Hoffman, 100m Dash, 14.54
59.Shane Ostrom, 400m Dash, 1:00.11
60.Ally Westphal, 200m Dash, 31.66
 63.Addison Hildebrandt, 400m Dash, 1:01.35

Wednesday, April 2, 2014